Бісероплетіння - унікальні схеми для початківців

Бісероплетіння - унікальні схеми для початківців. Велика збірка відео уроків

Бісероплетіння – це вид декоративно-ужиткового мистецтва, а це значить що воно несе не лише декоративну, але й ужиткову (практичну) функцію. Таким чином дуже часто майстри котрі присвячують власну діяльність саме даному виду зайнять завжди цінувались.

Головним матеріалом для такого зайняття є бісер – маленькі декоративні бусини, які нанизують на нитку або проволоку. Зазвичай саме тонка проволока слугує основним матеріалом для більшості майстрів. Хоча з іншого боку розумно буде зазначити, про те, що це дуже ситуативні рішення і не можна вважати, ніби увесь час у вжитку декораторів є тільки один з видів матеріалу.

Самі по собі, бусини різняться за розміром, так, найменші ледве досягають 1 мл, а найбільші можуть бути в діаметрі до 2 см. Матеріал з якого виготовляють бісер може бути різний: пластмас, дерево, бурштин, скло, одним з найпопулярніших на сьогодні є полімерний матеріал, а також дорогоцінне каміння, перлини, мушлі тощо.

Бісер може бути як самобутній матеріал, так і використовуватись додатково у в’язанні, ткацтві, мозаїках та вишивці.
Не зайвим буде і звернутись до історичної довідки стосовно того – як, коли і звідки пішла майстерність плетіння виробів з бісеру. Варто сказати, що

Стародавній Єгипет пов’язують з виникненням такого матеріалу як скло, з чого пізніше почали створюватись одяг, прикраси, посуд та декоративні матеріали для палаців та гробниць. На початку існування бусини були ще доволі великими і незграбними та розвиваючи техніку вдалось досягти неймовірних результатів і отримати маленькі витончені бусинки – бісер.

З Єгипту техніка достатньо швидко ширилась світом і так потрапила до Риму, Венеції, Німеччини, Франції, Чехії, Японії. Ці країни зробили свій вагомий вклад у виготовленні та технологіях бісеру.

Але говорити ніби подібний вид мистецтва був властивий лише іншим країнам не вірно. Наприклад, на теренах нашої держави ще за часи Київської Русі виготовляли скляні або металеві бусини зі скла та для прикрас та ритуальних дійств, які відрізнялись формами (круглі, циліндричні, бочковидні, прямокутні, краплеподібні, зі зміщеним краєм ближче до отвору, склярус, січка) і кольорами – жовті, сині, червоні, фіолетові, чорні, посріблені, позолочені.

Час від час під час розкопок курганів археологи знаходять бусини з промальованими або вирізаними узорами, що показують самобутній та етнічний стиль. Подібним чином бісерна майстерність поступово обіймала важливу складову в житті населення, поки не стала такою ж повсякденною річчю, як от наприклад вишивка.

Однак тенденція ручної праці в даному аспекті діяльності не протрималась занадто довго. Так от в 19 столітті, стались кардинальні зміни і бісер почали виготовляти за допомогою спеціальних машин, що до речі, знизило його вартість і дозволило розширити його використання. На жаль, є і мінус – у зв’язку зі зменшенням популярності рукоділля, виробництво почало зменшуватись у обсягах, почали зникати різноманітні кольори, а сама форма бусини ставала грубішою.

На сьогоднішній день, разом з тим, що такий вид діяльності став доступним як вдома так і на великих виробництвах, помітно змінився підхід до речей. Так під час роботи з бісером, сучасні майстрині мають виконувати точну послідовну рекомендацію по матеріалу, обережне наповнення схем бісером, покрокове виконання та бути готовими до клопіткої роботи.

В той час, як бісероплетіння допоможе розвивати моторику рук і пальців, розвивати відчуття колористики, тренувати зір, концентрувати увагу і заспокоювати.

Виділяють такі основні техніки бісероплетіння:

1.Плоске паралельне плетіння або просто паралельне плетіння

Найкраще з усіх технік, що існують на сьогоднішній день підходить як для початківців так і для більш досвідчених майстрів. Ця техніка не вимагає особливих затрат в матеріальному плані, а також в плані фізичному.

Зазвичай вироби створюються на проволоці різного діаметру та технічно складаються з паралельних рядків, при цьому кожен рядок в свою чергу складається з попередньо набраних на проволоку бісеринок.

І так, беремо проволоку двома кінцями на зустріч один до одного, набираємо бісерини 1-го і 2-го ряду одночасно. Потім поступово пропускаємо другий кінець проволоки через бісерини другого ряду на зустріч 1-му кінця проволоки.

Варто мати на увазі, що якщо під час роботи виникла проблема з розміром проволоки, а саме те, що її не вистачає, то кінці закріплюємо за попередні повертаючись на 3-4 ряди назад, а в потрібному місці вже підставляємо новий шматочок матеріалу. Так майстер не лише рятує ситуацію, а й залишає фактично для себе нове місце в роботі.

По закінченню всього процесу плетіння, скручують під бісером або проходять 3-4 ряди повертаючись назад, після чого можна вже сміливо обрізати кінці.

Приклад 1

Паралельне Плетіння Бісером. основи (дивіться відео внизу статті)

Приклад 2

Бісер Для Початківців. Плетіння Сонечка (дивіться відео внизу статті)

Приклад 3

 Простий метелик з бісеру. Схема (дивіться відео внизу статті)

2.Французька техніка або як її ще називають - кругова.

До слова, варто спочатку сказати, що як і країна походження, Французька техніка іноді виглядає дуже витончено і неймовірно красиво. Ця техніка зазвичай застосовується для плетіння квітів, які виходять надзвичайно ніжними можуть бути використані в інтер’єрі або у якості подарунку.
Найкращим матеріалом буде проволока. Судячи з назви, можна відразу здогадатись, що техніка виконання відбувається по колу, дугами навколо центральної вісі.

Техніка трохи важче за пласке паралельне плетіння. Для початківців це може стати невеликою насторогою в роботі, однак варто зазначити, що попри всі але – в той же час вона і набагато цікавіша у своїх результатах. Окремо можна виділити французьку техніку плетіння округлих листочків і гострокінцевих.

Так, округлі:
Взявши проволоку потрібної вам довжини, зробіть на одному кінці невеличкий вузлик і декілька разів підкрутіть її. Для того аби не помилитись, імовірно ліпше буде взяти проволоку трохи довшу ніж початково заплановано. Таким чином майстер чи майстриня перестраховується від тієї ситуації коли виріб постраждає від нестачі довжини.

Через вільний кінець починайте нанизувати бусини для центрального ряду (кількість їх залежить лиш від вашого задуму і того, яка це буде квітка).
Далі досить обережно зігніть проволоку на відстані від вузлика та вже набраного центрального бісеру.

Тепер розташуйте 4 пальці лівої руки в отриманий зріз і правою рукою добре зафіксуйте біля пальців впритул. Руку треба тримати впевнено, аби конструкція не випала та не пошкодилась.

Тепер нанизайте на проволоку на 2-3 бісерини більше, ніж було в центральному ряду. І розташуйте цей ряд (в бісероплетінні він буде першим після центрального) і закріпіть так, аби вони були перпендикулярно.

Закрутіть кінець проволоки (а він називається робочим), так, щоб зберігся кут 90 градусів, тобто прямий.
Після того, як всі вище описані дії будуть виконані, можна з впевненістю сказати, що тепер переходимо до другої половини нашого листка, беремо бісеру так, щоб він ліг дуже щільно один до одного. Тут також треба звертати увагу, що його кількість може перевищувати кількість в першому ряду першої половини. Закручуємо робочий кінець проволоки під центральним рядом бісеру зберігаючи прямий кут. 

А тепер поговоримо про гострокінцеві вироби:
За великим рахунком ці два типи є дуже спорідненими, однак попри це є в них і дещо відмінне. А от вже сама єдина відмінність від округлих є в тому, що верхній ряд виконується трохи інакше, а саме – кінець першої половинки і початок другої виконується під кутом 45 градусів, а не 90, як це було у нас вище.

Робочий кінець потрібно поступово закручувати так, аби остання бісеринка першої половини першого ряду знаходилась між першою і другою бісеринкою другої половинки першого ряду.

В такий спосіб викладіть і всі наступні рядки вашого пелюстку. А в тих випадках, коли листя гострокінцеве з обох кінців основа виконується так само, як і вершина.
Приклад 1 

Бісероплетіння для початківців. Техніка французького плетіння. Круглий листочок з бісеру. (дивіться відео внизу статті)

Приклад 2

Бісероплетіння для початківців. Французьке плетіння. Гострий листочок з бісеру. (дивіться відео внизу статті)

Приклад 3

Бісероплетіння для початківців. Техніка французького плетіння. Листочок з зарубинами з бісеру

3.Об’ємне паралельне плетіння

Цей вид бісероплетіння дуже схожий на паралельне плетіння, але відмінність полягає в тому, що тут бісер не на одній площині, а один над одним. З першого погляду дана особливість не має складати чогось важкого для будь кого хто тільки почав займатись цим видом мистецтва, однак з іншого боку можуть виникати певні труднощі в розумінні. Тож майстрам можна порадити увесь час зберігати пильність.

Про роботі з цим типом плетіння, знову ж таки використовуємо проволоку або волосінь.
Обрана техніка є водночас і популярною і практичною, що можна зумовити певною реалістичністю. І дійсно, у цієї техніки дуже широка сфера використання, а особливо часто її використовують для створення об’ємних тварин (собак, котів, змійок, павучків, овечок, козликів і т.д.).

Для початків на початку найкраще підійде використовувати бісер різного кольору аби не заплутатись.
На один кінець проволоки нанизують бісер для чергового ряду, потім через них пропускають другий кінець на зустріч першому.

Тож, нанизуємо бісер першого ряду і до нього додаємо бісер другого.
Другим кінцем проволоки заплітаємо, перехрестивши проволоку в бусинах нижнього ряду. Для цього пропускаємо другий кінець проволоки назустріч бусинам другого ряду.

Повторюємо всі етапи згори і знизу.
Приклад 1

Об'ємний Крокодил З бісера для початківців  (дивіться відео внизу статті)

Приклад 2

Дельфін з бісеру  (дивіться відео внизу статті)

Приклад 3

Іграшки з бісеру. Краб. Плетіння для початківців  (дивіться відео внизу статті)

4.Голкове плетіння.

Найчастіше, такий тип плетіння використовують як допоміжний вид техніки (основа квітки або гілочки дерев), але звісно зустрічаються вироби, зроблені чисто цією технікою.

Зазвичай застосовують для прикрас і створення декоративних аксесуарів.
Для основи підходять нитка та проволока.

Так, на проволоку нанизуємо потрібну кількість намистин, далі пропускаючи останню бусину, проволоку пропускають через інші в протилежному напрямку і затягують.

Таким чином, бісер буде лежати рівно і нагадувати голочку.

Приклад 1

Бісероплетіння для початківців. Голчасте плетіння (дивіться відео внизу статті)

Приклад 2

Голчаті плетіння бісером. 3D-урок (дивіться відео внизу статті)

Приклад 3

Ялинка з бісеру. Майстер клас. Гілочка для ялинки з бісеру (дивіться відео внизу статті)

5.Цегляне плетіння.

Відрізняється від інших технік своєю щільністю, тобто бісер так прилягає один до одного, що майже не залишається вільного місця.
Техніку називають так, адже бісер розташовується рядами, а ряди лежать горизонтально.
Можна використовувати в цьому варіанті не лише проволоку, а й нитку.
Тип цегляної техніки підходить добре для виготовлення фігур плоских і об’ємних.

Тож, на відрізок проволоки або нитки нанизуємо дві бусини і продягаємо проволоку через центр обох бусин так, аби утворювався вузлик, затягують.
Далі йде наступна бусинка. Кінець проволоки по направленню вгору через попередню бісерину і виводять вниз через дірочку нової.

Таким чином продовжується плетіння до кінця задуманого виробу. Так має вийти лінія з щільно приєднаними один до одного кульками бісеру.
Для початку плетіння другого ряду, потрібно набрати дві бусини і провести голкою через вузлик утворених між двома бусинами першого ряду. Проводять проволокою наскрізь першої бусини другої лінії і затягують.

Наступні бусинки нанизують через утворені вузлики знизу, а потім повертаються проволокою через центр кожної бусини.
Наступний третій рядок створюють таким самим способом, лише змінюючи сторону плетіння (тобто тепер плетемо в протилежну сторону).
І для того аби кінчик не розпускався, його проводять у вільному порядку через бісерини, а потім обрізають. Такий підхід не потребує зав’язування вузликів.

Приклад 1

Техніка цегляного плетіння бісером. Основи. Зменшення і збільшення (дивіться відео внизу статті)

Приклад 2

Цегляне плетіння. Сова з бісеру (дивіться відео внизу статті)

Приклад 3

Brick Stitch. 3D Tutorial (дивіться відео внизу статті)

Вище були перераховані найбільш популярні техніки бісероплетіння, проте існує ще багато технік, які заслуговують на увагу майстрині, а саме: вузлове плетіння, сітчасте, мозаїчне, ручне ткацтво, монастирське плетіння тощо. Існує окремий вид бісерної флористики, який створює чудові дерева, квіти, листя, букети та цілі рослинні композиції.

Але ще неймовірнішим є картини з бісеру – це можуть бути портрети, пейзажі, натюрморти, зображення тварин. Сюжет може стосуватись як «високого» мистецтва, так і бути «народним», що не робить його менш прекрасним. На сьогодні виставляється дуже багато експозицій, які присвячені майстриням бісеру та більше – вони мають успіх і захоплюють подих від їх талановитого виконання. А як ефектно виглядають створені з бісеру ікони святих та великомучеників.

Такі картини стануть окрасою кожного будинку і кожної картини. А якщо вам потрібно привітати рідних чи близьких, то немає дарунку краще, аніж зробленого своїми руками. Створити таку красу може кожна людина, яка матиме бажання і зовсім трошки терпіння.

Та окрім домашньої і мистецької сфери бісероплетіння охоплює ще й таку величезну сферу як мода і її індустрія. Бісер придає вигляду речам якоїсь коштовності, навіть певної величності, тож його використовують для нанесення на верхній одяг (пальто, куртки, жилети), блузи, сорочки, гольфи, брюки, джинси, шорти та навіть взуття, незалежно від того буде воно спортивне чи класичне.

Найвідомішими будинками моди, які використовують бісер у створенні своїх речей є: CHANEL, LACOSTA, SAINT LAURENT, “JOVANI”, GUCCI, ALEXANDER MCQUEEN та інші.

Мати сукню розшиту гарним коштовним бісером мрією для багатьох стильних дівчат та жінок.
І давайте не забувати про прикраси створені з бусин бісеру (сережки, обручки, буси, кол’є, головні прикраси, брошки та багато іншого), які останні роки набули шаленої популярності.

А що стосується використання бісеру в Україні, а залежно від регіону він має різні назви – пацьорки, пацюрки, цятки, маніста, лєлєльки, лелітки, коральки, коралики, дьондятка, дьондя, дробенька.

На теренах України він використовувався ще з часів Київської Русі, а особливого поширення здобув у 18-19 столітті.
Так, як і зараз, його ним обшивали народний одяг (вишиванки, сорочки, жилети, кожухи, сукні), прикраси (стрічки, гребні, коралі, ґердан) та жіночі гаманці та сумочки. В деяких селах прикрашали речі не лише жінкам та молодицям, а й молодикам.

Якщо ви все ж таки вирішились займатись таким цікавим заняттям (або вже займаєтесь), то от корисне посилання на сайт – http://patternsforyou.com/en/pattern_maker.html, яке допоможе трансформувати будь-яке зображення у схему для плетіння.
Так, починаючи зі Стародавнього Єгипту йде історія виникнення, розвитку та поширення бісеру аж до сучасності.

Також додаткову інформацію по бісероплетінню Ви можете дізнатись на джерелі якому всі довіряють: Бісероплетіння (посилання на вікіпедію)


Оберіть урок для перегляду

459

Також рекомендуємо:

Красивим доповненням до комплекту прикрас будуть сережки із бісеру.
“Плетіння троянди з бісеру” – це дуже цікаве відео навчання, завдяки якому ви навчитеся плести дуже красиву квітку.